Centrum Sztuki Współczesnej - Bulwar sztuki
08.08.2009
OPIS MIEJSCA
CSW w Toruniu, otwarte w czerwcu 2008, jest jedną z najnowszych przestrzeni dedykowanych w całości sztuce współczesnej w Polsce. Budynek Centrum Sztuki, usytuowany w obrębie historycznej Starówki, w odległości 400 m od Rynku Staromiejskiego, oprócz nowoczesnych sal ekspozycyjnych mieści także Kino, Księgarnię Sztuki, Pokój z kuchnią – otwartą przestrzeń dedykowaną lokalnej społeczności, a także kawiarnię z ogródkiem na pobliskim Bulwarze Sztuki, taras widokowy na dachu oraz bezpieczny parking podziemny. W przestrzeni parteru działa darmowa bezprzewodowa sieć internetowa (tu ikonka wifi)

Stawiając na nowoczesną, intermedialną i interdyscyplinarną formułę działania, zróżnicowany program, międzynarodowe kooperacje, stwarzając atmosferę sprzyjającą twórczemu wypoczywaniu, CSW stanowi miejsce otwartej dyskusji nad najważniejszymi zjawiskami w sztuce. Poprzez wystawy, wykłady, seminaria, programy rezydencyjne dla artystów, publikacje, działania edukacyjne, a także tworzenie kolekcji, CSW Znaki Czasu aktywnie włącza się w obieg sztuki współczesnej.

Budynek CSW zaprojektowany przez wrocławskiego architekta Edwarda Lacha, jest pierwszym od 1939 r. obiektem architektonicznym poświęconym sztuce współczesnej w Polsce. Bryła budynku, posadowionego na podstawie kwadratu (49,30 x 49,30m), jest prosta i modularna. Jednym z dziewięciu modułów, składających się na kwadrat podstawy, jest przeszklony walec, mieszczący reprezentacyjną, krętą klatkę schodową. Architektoniczny program obiektu rozłożony jest na trzech podstawowych poziomach oraz dodatkowo na poziomie dachu i kondygnacji podziemnej (parkingi). Powierzchnia wystawiennicza to ponad 4 tysiące m², co czyni toruńskie CSW jednym z największych ośrodków wystawienniczych w kraju.

Obiekt wybudowany został przez Gminę Miasta Toruń dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej (w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego) i dzięki dotacji MKiDN. Budynek nie posiada barier architektonicznych i dostępny jest w całości dla osób niepełnosprawnych.

Adres:
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
© 2009 - 2024 Wykonanie Michał Rygielski
© 2009 - 2024 Michał Rygielski