Dworzec Toruń Miasto
11.10.2009
OPIS MIEJSCA
Usytuowany jest w centrum Torunia. Nie jest to jednak duży i ważny dworzec. Nie przyjeżdżają tu wszystkie pociągi jadące przez Toruń, dlatego trzeba się upewnić czy pociąg, którym chcemy jechać zatrzymuje się na tym dworcu. Polecić go można tym, których celem podróży jest centrum Torunia.

Nieopodal dworca znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe kilku linii łączących jedynie wschodnie i zachodnie dzielnice miasta.

Budynek dworca zbudowano w stylu neogotyckim równocześnie z mostem kolejowym przez Wisłę w 1873 roku (przy którym jest położony) i linią kolejową do Olsztyna. Obecny budynek dworcowy powstał jednak w 1889 roku.

Ze względu na ograniczenia przestrzenne w rejonie fortecznym, gdzie się znajduje, jest to dworzec niewielki, jedynie osobowy (dlatego właśnie w pobliżu śródmieścia nie ma głównego dworca, jak to jest w innych miastach). Jednakże ówcześnie miał nieporównywalnie większe znaczenie niż obecnie, a także niż położony po przeciwnej stronie Wisły obecny Dworzec Główny.

18. stycznia 1920 roku Dworzec stał się miejscem powitania polskich wojsk wkraczających do wyzwolonego Torunia. W 1938 roku, z okazji wizyty marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, został przebudowany i otynkowany dla nadania mu bardziej "polskiego" charakteru. Taki pozostał do dziś.

Źródło: www.turystyka.torun.pl
© 2009 - 2024 Wykonanie Michał Rygielski
© 2009 - 2024 Michał Rygielski