Fontanna Cosmopolis
16.04.2009
OPIS MIEJSCA
Strumienie wody i światła tańczące do muzyki Krzesimira Dębskiego - nocą 22 czerwca 2008 r. mieszkańcy i turyści po raz pierwszy zobaczyli możliwości fontanny wybudowanej w Toruniu opodal starówki. Takie seanse odbywają się codziennie wieczorem.

Fontanna z wieczornymi spektaklami światło-dźwięk ma szansę stać się jedną z czołowych atrakcji Torunia. Na jej otwarcie przyszły setki widzów

Nowa fontanna została wybudowana w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Zastąpiła nieciekawy wodotrysk, który funkcjonował na skwerze przy uniwersyteckiej Harmonijce od wielu lat.

Koncepcję nowej fontanny opracował toruński artysta Zbigniew Mikielewicz, który wygrał ogłoszony przez miasto konkurs.

Fontanna w jego ujęciu nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Ma niewidoczną taflę wody, przysłoniętą granitowymi płytami z widocznym łacińskim tekstem i schematem układu heliocentrycznego, znanym z 8 strony dzieła toruńskiego astronoma.

Na okręgach - orbitach poszczególnych planet - umieszczono 113 dysz wodnych, z których woda może wydobywać się w połączeniu z efektami świetlnymi. Dysza znajdująca się w centrum, w miejscu Słońca - umożliwia wyrzucanie wody na wysokość 5 m, zaś dysze na orbitach - do 4,5 m. Fontanna jest sterowana elektronicznie.
© 2009 - 2024 Wykonanie Michał Rygielski
© 2009 - 2024 Michał Rygielski