Pomnik Józefa Piłsudskiego
31.08.2009
OPIS MIEJSCA
Monumentalny pomnik odsłonięty 15. sierpnia 2000 roku na placu Rapackiego (od strony Bydgoskiego Przedmieścia), podczas wojewódzkich obchodów 80. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Przedstawia 4-metrową postać marszałka stojącego, podpierającego się jedną ręką szablą, wg trójmiejskiego proj. Stanisława Szwechowicza i Bruno Wandtke.

Dawne pomniki Piłsudskiego w Toruniu: Przed II wojną światową pomnik Piłsudskiego odsłonięto 11. listopada 1928 roku. Popiersie Marszałka wchodziło w skład kurtynowego Pomnika 10-lecia Niepodległości, na skrzydłach którego znajdowały się płaskorzeźby przedstawiające pomorskiego gryfa i polskiego orła. Przed pomnikiem ustawiono dwie armaty zdobyte w powstaniu wielkopolskim.

Pomnik, powstały z inicjatywy wojska, był usytuowany na terenie jednostki wojskowej przy Pl. św. Katarzyny, został zburzony w pierwszych dniach II wojny przez Niemców.

Natomiast pierwszy, tymczasowy pomnik Piłsudskiego pojawił się w Toruniu latem 1928 roku na Bydgoskim Przedmieściu w czasie Pomorskiej Wystawy Ogrodniczo-Przemysłowej. Przedstawiał Marszałka w galowym mundurze z orderami, siedzącego w fotelu z niskim oparciem.

Źródło: www.turystyka.torun.pl
© 2009 - 2024 Wykonanie Michał Rygielski
© 2009 - 2024 Michał Rygielski