Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
02.08.2009
OPIS MIEJSCA
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu (RDLP Toruń) jest jedną z 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Obejmuje ona lasy regionu kujawsko-pomorskiego o powierzchni 430 tys. ha. Dzieli się na 27 nadleśnictw: Brodnica, Bydgoszcz, Cierpiszewo, Czersk, Dąbrowa, Dobrzejewice, Gniewkowo, Golub-Dobrzyń, Gołąbki Jamy, Lutówko, Miradz, Osie, Przymuszewo, Różanna, Runowo, Rytel, Skrwilno, Solec Kujawski, Szubin, Toruń, Trzebciny, Tuchola, Włocławek, Woziwoda, Zamrzenica, Żołędowo. Główne kompleksy leśne zlokalizowane są na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i w południowej części pomorskiego wzdłuż Wisły, Noteci, Brdy i Drwęcy. Wśród nich wielkością i zwartością wyróżniają się Bory Tucholskie, Puszcza Bydgoska i Lasy Gostynińsko-Włocławskie.

Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu została utworzona 1 lutego 1925 roku razem z dziewięcioma innymi dyrekcjami. Zaraz po utworzeniu jej powierzchnia wynosiła 184 tys. ha, na których funkcjonowało 35 nadleśnictw. W 1932 roku jej powierzchnia w wyniku reorganizacji wzrosła do 400 tys. ha (54 nadleśnictwa).

Przed gmachem stoją 2 rzeźby niedźwiedzi, których autorem jest polski rzeźbiarz Ignacy Zelek, który wygrał konkurs na dekorację budynku. Rzeźby Ignacego Zelka charakteryzują się dokładnością i czystością wykonania.

Źródło: Wikipedia
© 2009 - 2024 Wykonanie Michał Rygielski
© 2009 - 2024 Michał Rygielski