Taras Widokowy na Kępie Bazarowej
15.04.2009
OPIS MIEJSCA
Kępa Bazarowa jest wyspą na Wiśle przy lewym brzegu Torunia, oddzieloną od lądu tzw. Małą Wisłą. Jej nazwa pochodzi od średniowiecznego określenia miejsca osady targowej.

Kępa Bazarowa posiada też niemałą wartość historyczną, gdyż to właśnie w tym miejscu, w roku 1411 zawarto I pokój toruński. W okresie międzywojennym natomiast, zbudowano tu ośrodek sportów wodnych. Od 1987 r. część wyspy o powierzchni 32,4 ha wydzielono na potrzeby leśnego rezerwatu przyrody dla ochrony rzadkiego lasu łęgowego wierzbowo-topolowego i ostoi unikalnego ptactwa.

Taras Widokowy to niezwykłe miejsce Kępy Bazarowej, w sąsiedztwie Toruńskiego Klubu Sportowego „Budowlani”. Usytuowany jest na przeciwko Bramy Mostowej. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na nocną, iluminowaną panoramę toruńskiego Starego Miasta. Do tego punktu widokowego prowadzi prosta trasa tuż za mostem drogowym, a samo miejsce wyposażone jest w miejsca parkingowe, aby jeszcze bardziej ułatwić turystom podziwianie panoramy Torunia. Tuż za barierką kończącą pomost, widnieje duża tablica z dokładnym opisem widzianych stamtąd zabytków.
© 2009 - 2024 Wykonanie Michał Rygielski
© 2009 - 2024 Michał Rygielski